Paula Bakalović, mag. pharm.
26.03.2016.
Radioterapija samo područja dojke iz kojeg je uklonjen tumor podjednako je učinkovita kao standardna radioterapija cijele dojke, prema rezultatima istraživanja prezentiranog na Europskoj konferenciji o raku dojke u Amsterdamu.
U istraživanje provedeno u Ujedinjenom Kraljevstvu bilo je uključeno 2018 žena, medijana starosti 63 godine, kojima je učinjena poštedna operacija dojke zbog dijagnoze invazivnog adenokarcinoma dojke s niskim rizikom recidiva.
Ispitanice su slučajnim odabirom podijeljene u tri skupine od kojih je jedna skupina podvrgnuta standardnom tretmanu - zračenju cijele dojke u punoj dozi, druga skupina je izložena punoj dozi zračenja za okolno područje iz kojeg je uklonjen tumor i nižoj dozi za ostatak dojke, a treća skupina je izložena punoj dozi zračenja samo za područje iz kojeg je uklonjen tumor, bez zračenja ostatka dojke. Sve tri skupine su prošle ukupno 15 tretmana zračenja u periodu od tri tjedna.
Pet godina nakon provedenih tretmana, incidencija recidiva je u prvoj skupini iznosila 1,1%, u drugoj skupini 0,2%, a u 3. skupini 0,5%. Također, ispitanice liječene parcijalnom radioterapijom bile su zadovoljnije izgledom dojke u usporedbi s ispitanicama liječenim standardnim tretmanom. Autori poručuju da se praćenje ispitanica nastavlja, te će izvijestiti o pojavnosti lokalnih recidiva 10 godina nakon radioterapije.
Trenutno se liječenje radioterapijom provodi na jednak način kod pacijentica s visokim i niskim rizikom recidiva. Autori smatraju da bi rezultati ovog istraživanja mogli pridonijeti promjenama u praksi diljem svijeta jer ovakav pristup, osim što se pokazao vrlo učinkovitim, smanjuje rizik od dugoročnih nuspojava radioterapije, što je važno kako za fizičko tako i za psihičko zdravlje pacijentica. Te nuspojave uključuju smanjenje i napetost dojke, osjećaj težine u dojci, te krutost prsnih mišića.