15.07.2017.
17. svibnja 2017. godine na Nastavnom zavodu za javno zdravstvo ''Dr. Andrija Štampar'' održan je stručni sastanak glavnih sestara domova za starije osobe po županijama Hrvatske (Zagrebačka, Karlovačka, Sisačko-moslavačka), gradovima (Rovinj, Split, Rijeka) i gradu Zagrebu.
Raspravljalo se problemima primjene kategorijskog postupnika programa četiri stupnja Gerijatrijske zdravstvene njege koji se provodi po županijama Hrvatske i Grada Zagreba u određenim domovima za starije uz isticanje uloge Glavne medicinske sestre u domovima zbog plana provedbe programa četiri stupnja Gerijatrijske zdravstvene njege. Također je prezentirana aplikacija DomiS, namijenjena optimizaciji poslovnih procesa, organizaciji i praćenju gerijatrijske zdravstvene njege korisnika domova za starije osobe. Nastala je u suradnji sa iskusnim djelatnicima privatnih i županijskih domova, u potpunosti u skladu sa svim trenutnim zakonskim okvirima te pravilnicima i uputama referentnog centra Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za zaštitu zdravlja starijih osoba „Dr. Andrija Štampar“. Povezanost podataka u modulima Matična knjiga, Socijalni rad, Evidencija odsutnosti te Stacionar koji obuhvaća zahtjeve četiri stupnja gerijatrijske zdravstvene njege, omogućavaju bolju kontrolu nad procesima i dokumentiranim informacijama, uz lakšu i bržu izradu statističkih izvještaja. Primjer povezanosti je Kategorijski postupnik programa četiri stupnja gerijatrijske zdravstvene njege sa sestrinskom dokumentacijom. Također, kompletna sestrinska dokumentacija međusobno je povezana i kao takva posljedično generira individualne planove gerijatrijske zdravstvene njege koji se sastoje od sestrinske dijagnoze, ciljeva, mjera/intervencija i evaluacije pruženih usluga. Time aplikacija Domis zadovoljava pristup radu medicinskih sestara prema procesu gerijatrijske zdravstvene njege.
DomIS svoju prednost gradi na nastanku kroz suradnju i praćenje svakodnevnog rada stručnog osoblja u domovima za starije osobe, što aplikaciju čini jednostavnom za korištenje i zahtjeva minimalnu edukaciju osoblja.
Aplikacija se svakodnevno nadograđuje novim funkcionalnostima koje se automatski implementiraju „online“ kod svih korisnika bez dodatnih troškova. Korištenjem aplikacije DomIS olakšan je svakodnevni rad osoblja u gerijatrijskog zdravstvenoj njezi, osiguran je jednostavan prelazak na moderniji i brži rad, ušteda vremena i lakše praćenje procesa rada u primjeni programa četiri stupnja Gerijatrijske zdravstvene njege sa nadogradnjom DomiS-a.
Osim predstavljene aplikacije, na skupu je zaključeno kako je potrebna žurna dopuna Zakona o socijalnoj skrbi, kao i Zakona o zdravstvenoj zaštiti u dijelu primjene specifične primarne zdravstvene zaštite u domovima za starije (timovi SOM-a), kao i na program četiri stupnja gerijatrijske zdravstvene njege sa sestrinskom dokumentacijom i provedba kategorijskog postupnika u okviru sadašnje legislativno regulirane Gerijatrijske zdravstvene njege u institucijskoj i izvaninstitucijskoj skrbi za starije.
Primjenom sadašnjeg informatizacijskog sustava u domovima za starije Dogma kojim se primjenjuje program četiri stupnja gerijatrijske zdravstvene njege s kategorijskim postupnikom implementira se poveznica integralnog modela skrbi za starije putem gerontološkog inovacijskog informatizacijskog modelskog programa GeroS/CEZIH.
Također je iskazana potreba redefiniranja gerontološke kadrovske norme za osiguranje primjerenog udjela gerijatrijskih medicinskih sestara u odnosu na zdravstvene i socijalne potrebe i funkcionalnu onesposobljenost starijih korisnika u domovima za starije. Ukazana je potreba za žurnom primjenom jednogodišnjeg tečaja programa Gerontonjegovatelja – pomoćnog djelatnika ,,gerijatrijskoj,, medicinskoj sestri u Gerijatrijskoj zdravstvenoj njezi.
www.stampar.hr