x
x

Svjetski dan debljine 4. ožujka

  04.03.2023.

Debljina je jedna od najvećih javnozdravstvenih briga 21. stoljeća. 4. ožujka obilježava se Svjetski dan debljine, kronične bolesti koju na globalnoj razini ima 650 milijuna odraslih osoba. Prema posljednjim rezultatima Europske zdravstvene ankete (EHIS), u Hrvatskoj svaka druga odrasla osoba ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu.

Svjetski dan debljine 4. ožujka

Korijeni debljine mnogo su dublji i kompleksniji od onog što vidimo na prvi pogled. U Hrvatskoj se u sljedećih 30 godina prekomjerna tjelesna masa može povezati s padom očekivanog trajanja života od čak 3,5 godine.

Uzroci debljine su različiti i mnogo kompleksniji od loših prehrambenih navika i neredovite tjelesne aktivnosti, debljina nije isključivo osobna odgovornost, već na nju utječu mnogobrojni okolišni čimbenici. Kao i u mnogim drugim zemljama EU, učestalost debljine ni u Hrvatskoj nije imuna na društveno-gospodarske nejednakosti. Prekomjerna tjelesna masa i debljina  rizični su čimbenici za nastanak pet danas vodećih kroničnih nezaraznih bolesti. To su kardiovaskularne bolesti, šećerna bolest tipa 2, kronična opstruktivna plućna bolest, neka sijela tumora te mentalni poremećaji.

Svaki treći osmogodišnjak u Hrvatskoj ima problema s prekomjernom tjelesnom masom.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, rasprostranjenost debljine se u europskim državama od 1980-ih utrostručila.

Ono što posebno zabrinjava jest činjenica da 75% Europljana koji imaju debljinu, a toga uopće nisu svjesni, kao i podatak da jedan od pet Europljana ne poduzima nikakve mjere za liječenje debljine. Što se tiče Hrvatske, među odraslim muškarcima imamo najveću stopu debljine u EU, no dobra vijest je da udio žena s debljinom pada.

Posebno treba naglasiti kako debljina  nije problem samo odraslog stanovništva,  već se javlja u sve ranijoj životnoj dobi te donosi dugoročne i ozbiljne posljedice za zdravlje djece.

Podaci Europske inicijative praćenja debljine u djece za Hrvatsku iz 2015. godine pokazuju da svaki treći osmogodišnjak u Hrvatskoj ima problema s prekomjernom tjelesnom masom. Trideset posto škola uključenih u ovo istraživanje nema školsku kuhinju kao dio školske infrastrukture, a njih 9,1% ima automate s prehrambenim proizvodima, iako oni ne nude nutritivno bogatu hranu, već uglavnom slatke i slane grickalice bogate rafiniranim šećerima, transmasnim kiselinama i većim količinama kuhinjske soli. Također, velik broj škola u Hrvatskoj  nema sportsku dvoranu pa time ni osnovne uvjete za redovitu tjelesnu aktivnost.

Za rješenje problema debljine potreban multidisciplinaran pristup.

Izvor: Hrvatski zavod za javno zdravstvo, www.hzjz.hr