x
x

Povezanost oraha s poboljšanom pažnjom i psihološkom zrelošću tinejdžera

  30.04.2023.

Novo istraživanje pokazalo je da se orasi povezuju s boljim kognitivnim razvojem i psihološkim sazrijevanjem tinejdžera. Adolescenti koji su konzumirali orahe najmanje 100 dana pokazali su poboljšanu trajnu pažnju i fluidnu inteligenciju, kao i smanjenje simptoma poremećaja pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) u usporedbi s odgovarajućom kontrolnom skupinom koja nije konzumirala orašaste plodove.

Povezanost oraha s poboljšanom pažnjom i psihološkom zrelošću tinejdžera

Prethodna istraživanja sugeriraju da su polinezasićene masne kiseline (PUFA) ključne u strukturi i funkciji središnjeg živčanog sustava tijekom neuralnog razvoja. Orasi su među najbogatijim izvorima omega-3 masnih kiselina biljnog podrijetla, posebice alfa-linolenske kiseline (ALA), prekursora za dugolančane masne kiseline.

U ovoj studiji autori su ispitivali 771 zdravog adolescenta (u dobi 11-16 godina, prosječna dob 14) iz 12 španjolskih srednjih škola. Sudionici su dobili upute da slijede preporuke zdrave prehrane i nasumično su raspoređeni u omjeru 1:1 u intervencijsku (n = 386) ili kontrolnu skupinu (n = 385).

Na početku i nakon 6 mjeseci, završili su neuropsihološke testove i ljestvice ocjene ponašanja. Attention Network Test (ANT) procjenjivao je pozornost, a N-back test korišten je za procjenu radne memorije. Testovi primarnih mentalnih sposobnosti (PMA-R) procijenili su fluidnu inteligenciju. Rizično donošenje odluka testirano je pomoću zadatka Roulettes.

Intervencijska skupina dobivala je 30 grama sirovih jezgri kalifornijskog oraha dnevno kako bi ih uključila u svoju dnevnu prehranu. Procjenjuje se da ovaj orah sadrži oko 9 g ALA na 100 g.

Svi sudionici dobili su kalendar sezonskog voća i zamoljeni su da pojedu barem jedan komad sezonskog voća dnevno.

Roditelji su prijavili dnevnu konzumaciju oraha od strane svog djeteta, uz pridržavanje definirano kao 100 ili više dana jedenja oraha tijekom razdoblja od 6 mjeseci.

Većina sudionika imala je "srednju" ili "visoku" razinu pridržavanja mediteranske prehrane, bez "bez značajnih razlika" na početku između intervencijske i kontrolne skupine u karakteristikama načina života ili srednjim rezultatima u svim primarnim krajnjim točkama.

U ITT analizi nije bilo statistički značajnih razlika u primarnim ishodima između skupina nakon intervencije. Što se tiče sekundarnih ishoda, RBC ALA značajno se povećao u skupini koja je jela orahe, ali ne i u kontrolnoj skupini (koeficijent, 0,04%; 95% CI, 0,03% - 0,06%; P < ,0001).

Međutim, postojale su razlike u primarnim ishodima između skupina u analizi po protokolu: učinak prilagođen pridržavanju na poboljšanje rezultata pažnje bio je -11,26 ms; 95% CI, -19,92 do -2,60; P = .011) za intervenciju u odnosu na kontrolnu skupinu. Analiza po protokolu pokazala je i smanjenje rezultata simptoma ADHD-a (-2,18; 95% CI, -3,70 do - 0,67; P = 0,0050).

Adolescencija je vrijeme velikih bioloških promjena. Dolazi do hormonske transformacije, koja je zauzvrat odgovorna za poticanje sinaptičkog rasta frontalnog režnja. Ta regija mozga omogućuje neuropsihološko sazrijevanje složenijih emocionalnih i kognitivnih funkcija.