Kombinacija dva testa mogla bi poštedjeti djecu cistoureterografije
Ana Balažin Vučetić, dr. med. specijalist pedijatar
10.12.2010.
Nakon prve epizode febrilne upale mokraćnih putova u djece, kombinacija dva testa, scintigrafije s dimerkapto-sukcinilnom kiselinom (DMSA) i ultrazvuka bubrega, može poštedjeti djecu cistoureterografije, pokazala je studija brazilskih autora objavljena u časopisu Urology.
Oni su pokazali da je kombinacija DMSA-e i ultrazvuka bubrega visoko učinkovita u identifikaciji vezikoureteralnog refluksa (VUR) visokog stupnja u ovoj skupini djece, uz izbjegavanje neugode koju izaziva izvođenje cistoureterografije. Smanjenje broja cistoureterografskih pregleda svakako bi moglo biti od velikog značaja, s obzirom da se radi o neugodnoj proceduri koja je iznimno traumatična za neku djecu i roditelje.
U studiji koju su proveli, uspoređivali su nalaze cistoureterografslih pregleda, DMSA-e i ultrazvuka bubrega u 533 djece mlađe od 3 godine koja su imala prvu epizodu febrilne upale mokraćnih putova. Svaki ispitanik je bio podvrgnut svim trima pretragama, uz antibiotsku terapiju. Glavna mjera ishoda je bila prisutnost VUR-a stupnja 3 do 5.
Gotovo polovica uključene djece (246 ili 46.2%) imalo je primarni VUR; uključujući njih 144 (27%) s refluksom visokog stupnja. Ultrazvučni pregled je bio patološki u 271 djeteta (51%): DMSA skenovi su bili patološki u 242 (45.4%). Autori su izvijestili da se pokazao, kao što su i očekivali, da su oba testa bila uspješnija u detekciji VUR-a visokog stupnja (dilatacijski) u odnosu na VUR niskog stupnja (nedilatacijski).
Ultrazvuk je imao bolju osjetljivost, negativnu prediktivnu vrijednost i dijagnostički omjer šansi za VUR visokog stupnja, a vrijednosti su bile 83.3%, 90.8% odnosno 7.9%. 24 djece (16.7%) s VUR-om visokog stupnja je imalo normalan nalaz ultrazvuka. DMSA sken je izolirano imao osjetljivost kao i ultrazvuk, ali je imao bolju negativnu prediktivnu vrijednost (91.7%), kao i dijagnostički omjer šansi (10.9%). Primijenjeni samostalno ili u kombinaciji, oba testa su bila preciznija u detekciji VUR-a visokog stupnja u odnosu na VUR niskog stupnja.
Ako se pretpostavi da su oba testa uredna tj. da su isključila VUR visokog stupnja, pozitivni rezultat jednog od testova ima osjetljivost 97%, negativnu prediktivnu vrijednost 97% i dijagnostički omjer šansi 25.3. U ovom ispitivanju, samo 9 od 144 djece s refluksom visokog stupnja je imalo oba testa uredna. Niti jedno dijete nije imalo dugotrajne komplikacije).
Glavna ograničenja studije uključuju retrospektivni dizajn i vjerojatno uključenje skupine pacijenata koji imaju višu prevalenciju težeg refluksa, što je moglo doprinijeti prekomjernoj dijagnostičkog točnosti oba testa. Glavne prednosti studije su homogenost populacije i veliki uzorak.
Dobiveni rezultati, pridruženi sličnim rezultatima prethodno objavljenih studija, pokazuju da pojava dilatacijskog VUR-a nije vjerojatna kada su nalazi DMSA skena i ultrazvuka bubrega uredni. Nadalje, ako se cistoureterografija izbjegava samo onda kada dijete ima pozitivan nalaz ultrazvuka ili DMSA skena, samo 366 djece u ovoj kohorti, umjesto njih 533 bilo bi izloženo ovoj neugodnoj proceduri. Osim toga, na taj način moglo bi se i znatno uštedjeti zaključuju autori.