Dobra prognoza djece s febrilnih konvulzijama
Ana Balažin Vučetić, dr. med. specijalist pedijatar
16.05.2012.
Rizik za razvoj epilepsije u djece s febrilnim konvulzijama smanjuje se s vremenom, pokazala je prospektivna kohortna britanska studija, čiji su rezultati prezentirani na godišnjem sastanku Američkog društva za epilepsiju.
Epilepsija je sklonost razvoju rekurentnih neprovocirajućih epileptičkih napadaja koji su rezultat prekomjerne električne aktivnosti mozga. S obzirom da epilepsija nije jedna jedinstvena bolest, već nastaje kao simptom u sklopu brojnih drugih poremećaja, teško je predvidjeti ishod u pojedinog bolesnika. Kako bi ispitali dugoročne ishode nakon prvog epileptičkog napadaja, britanski su znanstvenici 1980-ih godina započeli studiju (NCPSE - National General Practice Study of Epilepsy) u koju je uključeno preko 1000 bolesnika. Četvrtina bolesnika su bila djeca.
Kako bi ispitali da li se rizik za razvoj novonastale epilepsije u djece s febrilnim konvulzijama smanjuje s vremenom, znanstvenici na čelu s dr. Gail S. Bell s Londonskog sveučilišnog koledža (UCL) analizirali su podskupinu od 220 ispitanika s febrilnim konvulzijama (izuzeta su djeca s neonatalnim konvulzijama). Ispitanici su bili uključeni u studiju tijekom trogodišnjeg perioda, od 1984. - 1987. god. Pokazalo se da 68% djece nakon prvih konvulzija više nije imalo daljnjih konvulzivnih napadaja. Od 181 ispitanika koji je praćen do 2010. god. njih je 175 bilo bez napadaja unatrag 5 godina, dok je njih 171 bilo bez napadaja i bez antiepileptičke terapije.
Pokazalo se da je 6% djece s febrilnim konvulzijama razvilo epilepsiju, a rizik za razvoj epilepsije tijekom perioda praćenja je bio gotovo 10 puta veći od onog u općoj populaciji. Međutim kada su se analizirale pojedine dobne skupine, pokazalo se da, iako je rizik bio povećan u dobnim skupinama od 0-4 godine, 5-9 godina i 10-14 godina, on je bio normalan u skupini 15-19 godina.
Sveukupno, vjerojatnost razvoja epilepsije 20 godina nakon epizode febrilnih konvulzija je bila 6,7%. To je nešto više od incidencije koja se očekuje u općoj populaciji, no potvrđuje sveukupnu odličnu prognozu djece s febrilnim konvulzijama. Glavni nedostatak ove studije je relativno mali broj ispitanika, stoga je potrebno provesti daljnje, veće studije, po mogućnosti s etničkom stratifikacijom, kako bi se utvrdilo smanjuje li se rizik na onaj u općoj populaciji.