Nove terapije u liječenju Alzheimerove bolest
15.03.2023.
Alzheimerova bolest (AB) sve je značajniji javnozdravstveni problem. Prema Alzheimer Europe procijenjeno je da je 2018. godine bilo 9 780 678 oboljelih diljem Europe, a 65 876 oboljelih u Hrvatskoj. Zbog trenda starenja stanovništva pretpostavlja se da će se do 2050. godine ta brojka gotovo udvostručiti (18 846 286 oboljelih).
Razvoj medicine produžio je ljudski životni vijek, ali povećanjem udjela starog stanovništva raste i incidencija neurodegenerativnih bolesti kao što je Alzheimerova bolest.
Donedavno je jedina opcija za liječenje Alzheimerove bolesti bila simptomatska terapija u obliku inhibitora kolinesteraze (rivastigmin, donepezil, galantamin) ili antagonista NMDA receptora (memantin). Pokušaji pronalaska potencijalne terapije koja ne ublažava samo kliničku sliku, već može i usporiti ili potpuno zaustaviti progresiju neurološkog i kognitivnog propadanja, usmjereni su na dvije osnovne morfološke karakteristike bolesti – amiloidne plakove i hiperfosforilirane tau neurofibrilarne snopiće, zbog čega se naziva antiamiloidnom i antitau terapijom. Taj se terapijski pristup temelji na inhibiciji sinteze beta-amiloida ili proteina tau, sprječavanju njihova taloženja u agregate ili uklanjanju nastalih patoloških oblika primjenom specifičnih protutijela. Jedan takav lijek, aducunumab, nedavno je odobren od FDA za liječenje blage Alzheimerove bolesti. Sve se veća pažnja posvećuje i terapiji usmjerenoj na tau-patologiju, a kliničke studije mnogih od navedenih lijekova još uvijek traju. I dok se trenutno i antiamiloidna i antitau terapija primarno sagledavaju u obliku monoterapije, potrebno je razmisliti i o potencijalnom sinergističkom djelovanju.
Budućnost dijagnosticiranja Alzheimerove bolesti jest razvoj testova za testiranje biomarkera u krvi bolesnika, rana diferencijalna dijagnoza prema Alzheimerovoj bolesti te uvođenje dijagnostičkih testova u sve kliničke centre.
Romana Perković, Lovro Hrvoić, Ema Gudelj, Stjepan Jurić, Svetlana Tomić