27.03.2013.
Financijska situacija u bolničkom sektoru posljednjih se godinu dana znatno pogoršala zbog smanjenja zdravstvenog proračuna, a shodno tome i smanjenja bolničkih limita.
Tome treba pridodati i loše i neracionalno upravljanje bolnicama, a završni udarac usljedio je 1. siječnja kada je na snagu stupila potpuna primjena novog kolektivnog ugovora koji je sklopljen u studenom 2011. godine, a temeljem kojeg su plaće u bolnicama porasle i do 30 posto. Primjena oderdbi Kolektivnog ugovora na godišnjoj će razini stajati sustav oko 840 milijuna kuna, a u najvećim su problemima ravnatelji bolnica čiji mjesečni limiti koje dobivaju od HZZO-a ne pokrivaju čak niti plaće odnosno nakon što isplate plaće, novcem od dopunskog osiguranja plaćaju režije, a lijekove uzimaju na dug. Prema nekim informacijama, u takvoj je situaciji najmanje 17 hrvatskih bolnica. Primjerice, mjesečni limit bolnice Vinkovci iznosi 9,7 milijuna kuna, a u veljači su za plaće isplatiti 9,8 milijuna kuna s tim da su razliku namirili iz dopunskog osiguranja.
Plaće su u toj bolnici porasle za 30 posto, pa sada specijalist sa deset godina staža i šest dežurstava mjesečno dobije plaću od oko 18.000 kuna. U bolnici Čakovec mjesečni je limit 9,4 milijuna kuna, a za plaće u veljači su izdvojili 9,95 milijuna kuna. Srećom, HZZO ima je uplatio dio duga od 4 milijuna kuna za dopunsko osiguranje te 2 milijuna kuna koje im je dugovao za skupe lijekove i eksplantaciju organa pa su time podmirili račune za lijekove. U bolnici Dubrovnik masa plaća porasla je za više od milijun kuna, a od limita koji iznosi 12,6 milijuna kuna za plaće je izdvojeno 12,3 milijuna. Prema novom kolektivnom ugovoru, pripravnosti i dežurstva zdravstvenih radnika obračavaju se kao prekovremeni rad što u konačnici znatno utječe na povećanje plaće. "Posljednjih godinu dana uvodimo red u bolnicu u kojoj se plaćala masa prekovremenih sati i pripravnosti, a suočavali smo se i s neracionalnom nabavom. Drukčijim radom i racionalnim pristupom uspjeli smo smanjiti troškove za milijun kuna. Nažalost, novi kolektivni ugovor poništio je sve te uštede", kaže prof. dr. Vesna Šerić, ravnateljica KBC-a Sestre milosrdnice.
Dodala je da upravo rade na tome da se smanji broj dežurstava i pripravnosti te da se liječnicima ubuduće pripravnost plaća samo po dolasku u bolnicu, a ne i pripravnost kod kuće. Dr. Šerić nada se da zaposlenici shvaćaju da je riječ o čuvanju radnih mjesta i da bolnica može raspolagati s onim novcima koje ima. Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, ističe da nije u redu da neki liječnici dobiju više novaca za 15 dana čučanja kod kuće u pripravnosti nego liječnik koji je pet noći proveo u dežurstvu operirajući.
* neto iznos
Izvor: Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi
www.poslovni.hr