Povećana incidencija kolelitijaze kod djece s prekomjernom tjelesnom težinom
07.02.2013.
Corinna Koebnick sa suradnicima iz Kaiser Permanente-a u Kaliforniji obuhvatila je multicentričnim, kohortnim istraživanjem 510 816 djece u dobi od 10 do 19 godina. Prema rezultatima studije 7,3% dječaka i 5,5 % djevojčica u ovoj skupini, bilo je ekstremno pretilo. Kod 766 ispitanika utvrđeni su žučni kamenci. Djevojke koje su koristile kontracepcijske pilule imale su veću učestalost žučnih kamenaca.
Očigledno je da pretilost, kao sve veći javnozdravstveni problem pokazuje i sve veći broj zdravstvenih posljedica, već i u ranijoj životnoj dobi, a koje su do sada bile specifične samo za odraslu dob,
Pretilost je poznata kao čimbenik rizika pojave kolelitijaze u odraslih osoba. Međutim, kolelitijaza, do sada, nije bila specifična za dječju populaciju.
Prema stručnim i znanstvenim spoznajama kolelitijaza je, radi izloženosti estrogenu, učestalija kod žena. Razlika u učestalosti između spolova, najizraženija je u dobi 30 do 40 godina (3:1). Prevalencija koelitijaze varira od 5 do 20% u žena u dobi između 20 i 55 godina te od 25 do 30% u žena u dobi iznad 50 godina. U muškaraca je prevalencija dvostruko niža.
Životna dob, uz spol, najveći je rizični čimbenik za nastanak žučnih kamenaca.
U osnovnim školama Grada Zagreba, u 2010. godini, na sistematskim pregledima u prvom razredu evidentirano je 10,5% preuhranjenih dječaka i 9,6% djevojčica, u petim razredima evidentirano je 15,3% preuhranjenih dječaka i 11,2% djevojčica, dok je u osmom razredu evdidentirano 13,5% preuhranjenih dječaka i 11,55% preuhranjenih djevojčica.
Autorica članka: Ana Puljak, dr. med., spec. javnog zdravstva